Parodontologija: Dijagnostika, prevencija i liječenje bolesti parodonta
Parodontologija je grana stomatologije koja se bavi dijagnostikom, prevencijom i liječenjem bolesti parodonta, potpornog aparata zuba, kao što su desni, kost i ligamenti. Bolesti parodonta mogu izazvati gubitak zuba kao i druge ozbiljne probleme usne duplje. Najčešći problemi o kojima govorimo su gingivitis i parodontitis.
Gingivitis
Gingivitis je najblaži oblik bolesti desni (parodontalnih bolesti), koji se karakteriše upalom desni. Ova bolest nastaje kao posljedica nakupljanja plaka (bakterijski sloj) na površini zuba i uzrokuje iritaciju i upalu desni, što može dovesti do crvenila, otoka i krvarenja, posebno prilikom četkanja ili upotrebe zubnog konca.
Glavni uzroci gingivitisa:
- Loša higijena usne šupljine
- Pušenje koje povećava rizik od razvoja gingivitisa
- Nezdrav način ishrane koji podrazumijeva nedostatak vitamina
- Stres
- Neki lijekovi, poput onih koji smanjuju protok pljuvačke
- Hormonalne promjene (menstruacija, trudnoća ili menopauza)
- Drugi zdravstveni problemi, npr. dijabetes
Simptomi gingivitisa:
- Crvene, otečene i bolne desni
- Krvarenje desni
- Loš zadah
- Povlačenje desni
Ukoliko primijetite neki od ovih simptoma, obavezno se javite vašem stomatologu. Na osnovu detaljnog pregleda i uzete anamneze vaš ljekar će odrediti najbolju terapiju za vas. Ukoliko se gingivitis otkrije na vrijeme, liječenje je itekako uspješno i moguće.
Liječenje uključuje:
- Poboljšanje oralne higijene
- Promjenu načina ishrane i životnih navika
- Profesionalno uklanjanje plaka i zubnog kamenca od strane stomatologa
Pored toga, doktor može ordinirati određene rastvore za ispiranje usne duplje te druga sredstva za poboljšanje kontrole plaka. Posjete stomatologu su od velikog značaja kako bi se pratilo cjelokupno oralno zdravlje.
Parodontitis
Ukoliko se gingivitis ne liječi, dolazi do razvoja ozbiljnog oblika bolesti kojeg nazivamo parodontitis (parodontosa – isplivavanje zuba). To je upala koja zahvata dublji potporni aparat zuba, uključujući parodontalni ligament, kost i druga tkiva. Ukoliko se parodontitis ne otkrije na vrijeme, može doći do oštećenja i trošenja kosti u kojoj se nalaze zubi. U zavisnosti od stepena napredovanja bolesti, može doći do slabljenja primarne stabilnosti zuba (klaćenja) pa do potpunog gubitka zuba.
Uzroci parodontitisa:
- Loša oralna higijena i neredovno uklanjanje zubnog kamenca
- Genetske predispozicije
- Hormonalni disbalansi
- Određene terapije
- Pušenje
Prevencija i liječenje:
Najbitnije je prevenirati ovakav problem. To ćemo postići redovnim kontrolnim pregledima i OPG snimcima koje preporučujemo da naši pacijenti ponavljaju jednom godišnje. Kliničkim pregledom možemo prepoznati prve znakove ove bolesti, dok nam ortopan daje kompletan uvid u koštano stanje vilice i na taj način pomaže u prepoznavanju stadija oboljenja i određivanju plana terapije.
Terapija podrazumijeva parodontološki tretman kao što je kiretaža zuba te primjenu diodnog lasera koji će upotpuniti ovaj vid terapije.